8 általános
A Népi kézműves a Kárpát–medence magyar és nemzetiségi népi kézművességén belül a csipkekészítés területén megfelelő kompetenciával rendelkezik a hagyományos technikák, technológiák, a motívum– és formakincs táji specifikus, anyanyelvi szintű elsajátítása révén, természetes anyagokat felhasználva mai, korszerű használati és dísztárgyak, ajándéktárgyak elkészítésére.
A szakképesítéssel rendelkező képes:
- szakmairányának megfelelő mestersége területén a Kárpát – medence magyar és nemzetiségi hagyományos népi kézművesség forma–, díszítményvilágának ismeretében hiteles, a XXI. század környezet–, lakás– és viseletkultúrájának megfelelő funkcionális kézműves tárgyakat létrehozni
- mesterségét érdeklődők számára bemutatni
- kézműves vállalkozást működtetni
A szakképesítés munkaterületének rövid leírása szakmairányonként:
Csipkekészítő: Szaktudásával hozzájárul a Kárpát–medence magyar és nemzetiségi népi kézművességén belüli történelmi hagyományainak megfelelő textilkultúra továbbéltetéséhez. A megrendelő igényeit szem előtt tartva, megfelelő csipketechnikákkal létrehozott, funkcióba helyezett alkotások megvalósítására megfelelő kompetenciákkal rendelkezik. Korábbi korok csipkéit rekonstruálva, újratervezve, új a mai kor elvárásainak megfelelő textíliákat készít
A szakképesítéssel rendelkező képes:
- kiválasztani és előkészíteni az alapanyagokat és az eszközöket
- értelmezni a megkapott tervdokumentációt
- kézi csipkét készíteni
- az eszközre helyezni a műhelyrajzot
- ismerni és alkalmazni a különféle kézi csipketechnikákat
- az elkészült kézi csipkét levenni a segédeszközökről
- nyers adjusztálást végezni
- a kész kézi csipkét textilre dolgozni
- végső adjusztálást végezni kiegészítőjeként
- működtetni képes saját műhelyét, bemutatótermét
- Népi kézműves vállalkozás működtetése
- Csipkekészítés
- Foglalkoztatás I.
- Foglalkoztatás II.
- Munkahelyi egészség és biztonság
A résztvevők az OKJ-s képzéseken az egyes modulok befejezése után írásbeli, szóbeli és / vagy gyakorlati modulzáró vizsgát tesznek a képzés tanárai által (ill. egyes képzéseknél központilag) összeállított feladatokból. Sikertelenség esetén a modulzáró vizsga akár több alkalommal – egyes képzések kivételével – ingyenesen megismételhető.
A modulzáró vizsgák sikeres letétele után lehet szakképesítő vizsgát tenni. A szakképesítő vizsga az egyes modulokat átfogó, központilag összeállított komplex feladatokból áll.
A sikeres vizsgához minden vizsgarészt legalább kettesre kell teljesíteni. (Ellenkező esetben javító vagy pótló vizsgát lehet tenni, külön díjazás ellenében, a jogszabályban meghatározott ideig.) A sikeres vizsga után a résztvevők keményfedeles, államilag elismert szakképesítő (OKJ-s) bizonyítványt kapnak.
A vizsgaszervező által kiadott OKJ-s szakképesítő bizonyítvány, amelynek alapján Europass bizonyítvány kiegészítő is igényelhető.
- Csipkekészítő
A visszajelzések szerint hosszú évtizedek tapasztalatával rendelkező, széles körben elismert, megbízható és igényes képző intézménynek tartanak minket partnereink, megrendelőink és tanulóink. Munkatársaink minden segítséget megadnak a hatékony és eredményes tanuláshoz. Évről évre azt tapasztaljuk, hogy egyre többen választanak minket. Képzéseink országszerte számos helyen elérhetőek. OKJ-s képzéseikre történő jelentkezéskor nem kell regisztrációs díjat fizetni. Fizetési kötelezettség csak akkor keletkezik, ha elindul a képzés és szerződést kötöttünk. A képzés időbeosztását a munka mellett tanuló résztvevőink igényeihez igazítjuk. Tanáraink a szakma kiváló szakemberei. Tanulóink kellemes környezetben, korszerű eszközök segítéségével tanulhatnak. A magas színvonalú képzésnek köszönhetően, felnőtt tanulóink évek óta kiemelkedő tudás-színvonalon tesznek vizsgát, amint ez a korábbi, négyes átlag feletti vizsgaeredményekből is látható. A képzés végi kérdőívek ugyancsak magas szintű résztvevői elégedettséget mutatnak.
Kapcsolódó képzések
A fenti adatok tájékoztató jellegűek, nem minősülnek üzleti ajánlatnak.