- Érettségi végzettség
- 54 720 02 Fogászati asszisztens szakképesítés
- 1 év fogászati asszisztens munkakörben eltöltött idő, szakmai gyakorlat
- Egészségügyi alkalmasság
A klinikai fogászati higiénikus a fog(szak)orvos, a fogászati asszisztens és a fogtechnikus mellett tagja a fogászati munkacsoportnak, csapatnek.
A fogászati csapatben végzett munkáján kívül önálló tevékenységet csak a fogászati egészségnevelés terén folytathat. Önálló feladatkörrel csak a páciensek fogászati egészségnevelése és irányítása terén rendelkezik. Rendelkezik a szükséges anatómiai-élettani ismertekkel.
A gyermek, ifjúsági és/vagy felnőtt fogászati alapellátás keretében prevenciós tevékenységet végez orvosi indikáció és felügyelet mellett.
Az államilag finanszírozott vagy magánszférába tartozó szakellátó ágazatban képzettségének megfelelően segédkezik a páciensek fogászati ellátásában, előkészíti a betegeket komplikáltabb beavatkozásokra, feladatai kiterjednek a kezelt és/vagy szájüregi műtéteken átesett betegek gondozására, és pszichés támogatására.
Aktívan részt vesz a preventív és egyéb gondozási, oktatási intézményrendszerek munkájában: óvoda, iskola- és ifjúsági fogászat, terhes-, csecsemő és kisgyermekgondozás, fogyatékkal élők fogazati prevenciós ellátása, idősek fogazati gondozása valamint ágyhoz, lakáshoz kötöttek fogazati gondozása.
Ismeri a hazai fogászati, és általános egészségügyi rendszer felépítését, működési elveit, követelményrendszerét, a magyarországi egészségügyi normákat, egészségügyi ellátási szinteket.
A szakképesítés-ráépüléssel rendelkező képes:
- az egészséges emberi szervezet, különös tekintettel a szájüreg és a fogazat alapvető biológiai jellemzőit összefüggésében látni
- a szájüregi egészség megőrzését szolgáló alapvető tevékenységeket a páciensekkel megismertetni
- alkalmazni a szakmai kommunikáció alapelveit
- a fogászati beavatkozásokhoz előkészíteni és a fogorvosi, szájsebészeti kezeléseknél, beavatkozásoknál asszisztálni
- a munkaterület feladatait és a munkafolyamatokat szervezni
- orvosi indikáció alapján és orvos felügyelete mellett elvégezni a preventív fogászati beavatkozásokat, szájhigiénés kezeléseket ambuláns és fekvőbetegeken
- elvégezni a szájüreg stomato-onkologiai vizsgálatát
- munkája során alkalmazni a baleset-megelőzési előírásokat, szabályokat
- időben felismerni az egészségügyi kockázatot hordozó helyzeteket, a fertőzésveszélyt, a fertőzések átvitelének módját
- alkalmazni a bizonyítottan fertőzött, magas kockázatot jelentő páciensek kezelésének szabályait
- alkalmazni a fertőzések terjedésének betegről betegre, és/vagy kezelőszemélyzetre való átterjedésének megakadályozási lehetőségeit
- munkáját az általános etikai normák, valamint a szakdolgozói munkaköre, feladatai, jogai, és kötelességei szerint végezni
- tájékozódni az általa alkalmazható fogászati prevenciós eljárásokra vonatkozó idegen nyelvű szakirodalomban
- alap számítástechnikai ismereteket felhasználói szinten alkalmazni
- Fogászati higiénikus tevékenysége
- Fogászati prevenció, szájhigiéné
A résztvevők az OKJ-s képzéseken az egyes modulok befejezése után írásbeli, szóbeli és / vagy gyakorlati modulzáró vizsgát tesznek a képzés tanárai által (ill. egyes képzéseknél központilag) összeállított feladatokból. Sikertelenség esetén a modulzáró vizsga akár több alkalommal – egyes képzések kivételével – ingyenesen megismételhető.
A modulzáró vizsgák sikeres letétele után lehet szakképesítő vizsgát tenni. A szakképesítő vizsga az egyes modulokat átfogó, központilag összeállított komplex feladatokból áll.
A sikeres vizsgához minden vizsgarészt legalább kettesre kell teljesíteni. (Ellenkező esetben javító vagy pótló vizsgát lehet tenni, külön díjazás ellenében, a jogszabályban meghatározott ideig.) A sikeres vizsga után a résztvevők keményfedeles, államilag elismert szakképesítő (OKJ-s) bizonyítványt kapnak.
3,75
A vizsgaszervező által kiadott OKJ-s szakképesítő bizonyítvány, amelynek alapján Europass bizonyítvány kiegészítő is igényelhető.
Egy mosoly többet mond ezer szónál – főleg, ha ragyogóan egészséges. Ám fogainkra számtalan veszély leselkedik, így érdemes lehet szakember tanácsát kikérni, hogyan tudjuk a legtovább megőrizni szépségüket. A klinikai fogászati higiénikus éppen ennek megvalósításában segíti a pácienseket. Fogszakorvossal, fogászati asszisztenssel vagy fogtechnikussal együttműködve, önálló tevékenységet folytat a fogászati egészségvédelem terén, melyben anatómiai-élettani ismereteire támaszkodik. Legyen szó gyermek, ifjúsági vagy felnőtt fogászati ellátásról, minden esetben a prevenció, vagyis a szájüreg és a fogak egészségének megőrzése a cél. Teendői közé tartozik, hogy előkészíti a betegeket a komplikáltabb beavatkozásokra, illetve gondozást és pszichés támogatást nyújt a kezelt és a szájüregi műtéten átesett pácienseknek. Prevenciós fogazati feladatokat akár óvodai-, iskolai-, ifjúsági-, terhes-, vagy kisgyermek-gondozási szakterületen is végezhet.
A visszajelzések szerint hosszú évtizedek tapasztalatával rendelkező, széles körben elismert, megbízható és igényes képző intézménynek tartanak minket partnereink, megrendelőink és tanulóink. Munkatársaink minden segítséget megadnak a hatékony és eredményes tanuláshoz. Évről évre azt tapasztaljuk, hogy egyre többen választanak minket. Képzéseink országszerte számos helyen elérhetőek. OKJ-s képzéseikre történő jelentkezéskor nem kell regisztrációs díjat fizetni. Fizetési kötelezettség csak akkor keletkezik, ha elindul a képzés és szerződést kötöttünk. A képzés időbeosztását a munka mellett tanuló résztvevőink igényeihez igazítjuk. Tanáraink a szakma kiváló szakemberei. Tanulóink kellemes környezetben, korszerű eszközök segítéségével tanulhatnak. A magas színvonalú képzésnek köszönhetően, felnőtt tanulóink évek óta kiemelkedő tudás-színvonalon tesznek vizsgát, amint ez a korábbi, négyes átlag feletti vizsgaeredményekből is látható. A képzés végi kérdőívek ugyancsak magas szintű résztvevői elégedettséget mutatnak.
Kapcsolódó képzések
A fenti adatok tájékoztató jellegűek, nem minősülnek üzleti ajánlatnak.