Alapfokú iskolai végzettség, egészségi alkalmasság
A kazánkezelő (2-12t/h között) feladata a 2-12t/h közötti tömegáramú kazán felkészítése az üzemeltetésre, a kazán és segédberendezéseinek, a kazánt kiszolgáló rendszerek, illetve a kazán által ellátott technológiai berendezések hatékony, üzembiztos, igény szerinti működtetése. Felügyeli az üzemeltetési paramétereket, a biztonsági berendezéseket, az épületfelügyeleti rendszereket, dokumentálja az üzemmenetet.
A szakképesítéssel rendelkező képes:
- tüzelőanyag ellátó rendszert üzembe helyezni
- kazánberendezést feltölteni
- kazánszintet felügyelni
- tápvíz/pótvíz ellátó rendszert felügyelni
- levegőellátó, füstgáz elvezető rendszert működtetni
- ellenőrizni a reteszfeltételek meglétét
- égőberendezést indítani, üzemeltetni, leállítani
- tápvíz-, keringtető-, olajellátó-, nyomásfokozó-, stb. szivattyúkat működtetni
- kazánberendezést indítani, rendszerre kötni, leállítani, leválasztani
- sikertelen üzemindítást követően a reteszfeltételeket felülvizsgálja
- felügyelni a lángképet, lánghosszat
- üzemi, szolgáltatási paramétereket felügyelni
- ellenőrizni a helyes gáz-levegő arányt szemrevételezéssel, füstgáz mintavételezéssel, elemzéssel
- a mérési eredményektől függően vagy meghatározott időszakonként a kazánt iszapolni
- ellenőrizni a rábízott energetikai rendszerek üzemszerű állapotát
- felügyelni az üzemi szerelvények működését, a biztonsági szerelvények állapotát
- felügyelni a kazánház, csarnok, tüzelőanyag tároló tűzvédelmi rendszerét
- hiba esetén hibaelemzést végezni
- hatáskörében a hiba megszűntetéséről intézkedni
- vészhelyzet esetén a rendszerek működését leállítani
- szükség esetén felettesét értesíteni
- biztosítani a veszélyes anyagok hatósági előírásoknak megfelelő tárolását
- felügyelni az üzemi csarnok vészszellőztető, veszélyes gázkoncentrációt mérő rendszerét
- folyamatirányító számítógépet kezelni
- vezetni az üzemi naplót, dokumentálni a műszakban történteket
- Épületgépészeti munkabiztonsági és környezetvédelmi feladatok
- Ipari olaj- és gáztüzelő-berendezés kezelői feladatok
- Kisteljesítményű kazán fűtő (max. 2t/h) feladatok
- Kazánkezelői (2-12t/h között) feladatok
A résztvevők az OKJ-s képzéseken az egyes modulok befejezése után írásbeli, szóbeli és / vagy gyakorlati modulzáró vizsgát tesznek a képzés tanárai által (ill. egyes képzéseknél központilag) összeállított feladatokból. Sikertelenség esetén a modulzáró vizsga akár több alkalommal – egyes képzések kivételével – ingyenesen megismételhető.
A modulzáró vizsgák sikeres letétele után lehet szakképesítő vizsgát tenni. A szakképesítő vizsga az egyes modulokat átfogó, központilag összeállított komplex feladatokból áll.
A sikeres vizsgához minden vizsgarészt legalább kettesre kell teljesíteni. (Ellenkező esetben javító vagy pótló vizsgát lehet tenni, külön díjazás ellenében, a jogszabályban meghatározott ideig.) A sikeres vizsga után a résztvevők keményfedeles, államilag elismert szakképesítő (OKJ-s) bizonyítványt kapnak.
3,69
A vizsgaszervező által kiadott OKJ-s szakképesítő bizonyítvány, amelynek alapján Europass bizonyítvány kiegészítő is igényelhető.
Energiatermelés nélkül megállna a világ. Kazánkezelőként éppen ennek a folyamatnak lehet nélkülözhetetlen résztvevője. Feladatai során gondoskodik a tüzelőanyag ellátásról, iszapolja a kazánt és ellenőrzi a lángképet. Munkája során figyelemmel kíséri, hogy a levegőellátó rendszer, a keringető, az olajellátó és a nyomásfokozó szivattyú is biztonságosan és az előírásoknak megfelelően működjön. A precíz munkavégzésben számítógépes kijelzőrendszer, manométer é ipari hőmérő is segíti, ugyanakkor a helyes gáz-levegő arányt szemrevételezéssel és füstgáz mintavétellel is teszteli. A Kazánkezelő végzettséggel 2-12t/h közötti berendezéseket kezelhet, és a következő munkakörökben dolgozhat: ipari gáz- és olajtüzelőberendezés-kezelő, kazán segédberendezés kezelője vagy kazán-segédgépész. Ha a Kazángépész szakmát is megszerzi, akkor a 12 t feletti berendezések kezelésére is jogosult lesz, és a következő munkakörökben dolgozhat: ipari gáz- és olajtüzelőberendezés-kezelő, fűtő-, üvegkemence kezelő, kazán segédberendezés kezelője, kazán-segédgépész, kazángépkezelő. Hasonló végzettséget ad még az Ipari olaj- és gáztüzelőberendezés-kezelőképzés, amelynek elvégzésével ipari gáz- és olajtüzelőberendezés-kezelő vagy fűtő-, üvegkemence kezelő munkakört tölthet be.
A visszajelzések szerint hosszú évtizedek tapasztalatával rendelkező, széles körben elismert, megbízható és igényes képző intézménynek tartanak minket partnereink, megrendelőink és tanulóink. Munkatársaink minden segítséget megadnak a hatékony és eredményes tanuláshoz. Évről évre azt tapasztaljuk, hogy egyre többen választanak minket. Képzéseink országszerte számos helyen elérhetőek. OKJ-s képzéseikre történő jelentkezéskor nem kell regisztrációs díjat fizetni. Fizetési kötelezettség csak akkor keletkezik, ha elindul a képzés és szerződést kötöttünk. A képzés időbeosztását a munka mellett tanuló résztvevőink igényeihez igazítjuk. Tanáraink a szakma kiváló szakemberei. Tanulóink kellemes környezetben, korszerű eszközök segítéségével tanulhatnak. A magas színvonalú képzésnek köszönhetően, felnőtt tanulóink évek óta kiemelkedő tudás-színvonalon tesznek vizsgát, amint ez a korábbi, négyes átlag feletti vizsgaeredményekből is látható. A képzés végi kérdőívek ugyancsak magas szintű résztvevői elégedettséget mutatnak.
Kapcsolódó képzések
A fenti adatok tájékoztató jellegűek, nem minősülnek üzleti ajánlatnak.